HES KODU ALMA


HES KODU NEDİR?

T.C. Sağlık Bakanlığınca tüm dünyanın maruz kaldığı covid-19 pandemisi nedeniyle ülkemizdeki vatandaşlarımızın sosyal hayatının sağlıklı bir şekilde devamı etmesi için geliştirilen “HAYAT EVE SIĞAR” mobil uygulaması ile vatandaşlarımızın korona virüs bakımından içinde bulunduğu risk durumu göstergesini içeren oluşturulmuş koda HES KODU denir. İçinde bulunduğumuz salgın nedeniyle sosyal hayat, seyahatler, kurum ve kuruluş ziyaretlerinin riskten uzak ve kontrol edilebilen bir çerçevede ilerleyebilmesi için büyük önem arzetmektedir.

HES KODU NASIL ALIRNIR?

Teknoloji çağının sağladığı avantajlardan biri olan mobil uygulamalar hayatın her alanında insanların hizmetine sunulmaktadır. HAYAT EVE SIĞAR uygulaması da mobil cihazlarımıza uygun olarak hazırlanmış ve mobil marketlerde vatandaşlarımızın hizmetine ücretsiz olarak sunulmuştur. HES kodu oluşturma uygulamasını AppStore ve Google Play mobil marketlerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Platformlara HES kodu yada “HAYAT EVE SIĞAR” kelime guruplarını yazarak Sağlık Bakanlığına ait olan uygulamayı mobil cihazınıza indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra kendinize ve 18 yaşından küçük çocuklarınıza hes kodu oluşturabilirsiniz.

SMS İle HES Kodu Oluşturma

Telefonunuzun sms bölümüne “HES” yazıp 1 boşluk bırakın. Daha sonra ; TC Kimlik No, Kimliğinizin seri numarasının son 4 Hanesini gerekli bölümlere girin. Sonrasında “Paylaşım Süresi” bölümüne gerekli gün sayısını yazıp 2023’e mesaj gönderin. İstediğiniz gün sayısı ne kadarsa o kadar gün geçerli olan HES kodu mesaj olarak mobil cihazınıza gönderilecektir.

Dikkat edilmesi gereken husus “Paylaşım Süresi” bölümüdür. Seyahat edeceğiniz süre istediğiniz gün sayısını kapsamalıdır. Eğer herhangi bir süre belirlemezseniz sistem otomatik olarak size 1 yıl süreli HES kodu verecektir.

E Devlet Hes Kodu Alma

E devlet üzerinden HES kodu oluşturma işlemi tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. Tüm devlet işlemlerinde olduğu gibi e devlet şifresi kullanarak Hes kodu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E devlete giriş yapıp kimlik doğrulama yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığı “HES Kodu Üretme ve Listeleme” bölümüne giriş yaparak şahsınıza ve 18 yaşını geçmemiş çocuklarınıza HES kodu alabilirsiniz. HES kodunun tanımını yazımızı bitirirken tekrar yapmak istiyorum. Şöyleki; HES “Hayat Eve Sığar” Kodu, covid-19 pandemi süresince kontrollü sosyal hayat dahilinde, seyahat ziyaret veya ulaşım işlemlerinizde ilişkide bulunduğunuz kurum ve kişilerle, Covid-19 hastalığı bakımından riskli olup olmadığınızı güvenle paylaşmanızı sağlayan bir uygulamadır.

p>

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*