İMEİ SORGULAMA


İMEİ cep telefonlarının yasal gir şekilde kullanılması için gereklidir ve her telefon için özel bir İMEİ numarası kullanılmaktadır.

Cep telefonlarının kayıt dışı İMEİ numarasına sahip olması halinde Türkiye sınırları içerisinde telefonun kullanımı mümkün olmayıp, bir süre sonrasında telefon kullanım dışı kalmaktadır. Kişiler özellikle yurt dışından getirdikleri telefonlar için online olarak sorgulama yaparak İMEİ açısından kontrol sağlayabilmektedir. İMEİ sorgualma işlemleri e devlet üzerinden yapıldığından dolayı İMEİ konusunda bilgi almak isteyen kişilerin yine e devlet sistemini kullanması gerekmetkedri.

İMEİ Nasıl Sorgulanır?

E devlet üzerinden İMEİ sorgulaması yapmak isteyenlerin bu konuda sisteme üyelik girişi yapılması da gerekmez. Üyelik girişi yapılmadan da İMEİ sorgulama sayfası açılabilir. Giriş sonrasında İMEİ ekranı resimdeki gibi görülür;

Resimdeki İMEİ no alanında telefonun İMEİ numarasını girilmesi ve sonrasında güvenlik kodu da girilmelidir. İki bilgi de girildikten sonra sorgualma butonuna tıklanarak İMEİ sorgulaması yapılabilir. Sorgualma yapıldıktan sonra telefonun kayıtlı olup olmadığı konusunda resmi bilgi alınabilir. Kişilerin yurt dışından getirdiği telefonlar için belli bir kayıt hakkı bulunmaktadır. İMEİ kayıt dışı çıktığı durumlarda bu kayıt hakları kullanılarak telefonun kayıt işlemleri gerçekleştirilebilir.

İMEİ sorgulama yapılması için kişilerin İMEİ numarasını da öğrenmesi gerekmektedir. İMEİ numarasının öğrenilmesinde ise cihazın arama ekranında *#06#yazılarak arama yapılması yeterlidir. İlgili arama sonrasında cihazlara ait İMEİ numarası ekranda görülür. İMEİ numarası öğrenildikten sonra ise ekrandaki numaranın yukarıdaki alanda anlatıldığı gibi sorgulama alanına girilmesi yeterli olup, sonuç bilgisi kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Sonuç Sayfası

İMEİ numarasını sorgulama alanına yazan ve sorgulama yapan kişiler, resimdeki gibi örnek bir sonuç ekranına ulaşmaktadır. Bu ekranda cep telefonunun yasal bilgileri ve cep telefonunun modeli yazmaktadır.

İMEİ sorgualma yapan kişiler cep telefonlarının modellerinin de eşleştirmesini yapmalıdır. Bazı durumlarda kişilerin cep telefonu İMEİ numarası alınarak başka bir telefonda kullanılabilmektedir. Bu hallerde kişilerin kayıtlı olmasına rağmen İMEİ için sıkıntı yaşaması mümkün olabilmektedir. Bu nedenle sorgulama sonuçları iyi bir şekilde incelenmeli ve işlemler bu şekilde tamamlanmalıdır. https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresi üzerinden belirtilen tüm işlemler yapılabilir.

p>

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*