Toki Konut Başvurusu

TOKİ başvuru ekranı, başvuru şartları ve ev fiyatları, Toplu Konut Açılış Töreni’nin ardından araştırılmaya başlandı. 500 bin sosyal konut ve 250 bin konut amaçlı arsanın satışa sunulacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ Sosyal Konut Projesi başvurularının 14 Eylül Çarşamba günü itibarıyla başladığını duyurdu. 3+1 ve 2+1 ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar TOKİ başvurularını 30 Eylül’e kadar gerçekleştirebilecekler. İşte, 3+1 ve 2+1 konut fiyatları, aylık taksitleri ve e-Devlet TOKİ başvuru ekranı ve kura çekimi hakkında merak edilenler….

TOKİ kura çekimi tarihi, Sosyal Konut Projesi’nin detaylarının açıklanmasının ardından gündeme geldi. Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı, 500 bin sosyal konut ve 250 bin konut amaçlı arsayı satışa sundu. Ödeme kolaylığı ve uygun taksitlerle ev sahibi olmak isteyen orta ve dar gelirli aileler “TOKİ başvuruları nasıl yapılır, başvuru ücreti ne ve kura çekimi ne zaman?” sorularına yanıt arıyor. İşte, 2022 İstanbul Ankara İzmir Bursa Antalya Gaziantep 3+1 2+1 ev taksitleri…

TOKİ BAŞVURULARI BAŞLADI!

Düşük ve orta gelirli vatandaşlara ev sahibi olma imkanı sunan TOKİ sosyal konut projesi başvuru tarihleri açıklandı. TOKİ sosyal konut başvuruları 14 Eylül 2022 Çarşamba günü başlayıp 31 Ekim 2022 tarihinde sona erecek. E-Devlet Başvuruları 28.10.2022 tarihinde sona erecektir. 

Konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacaktır. (Hak sahiplerinin konut tipleri ihale yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek olan “Konut Belirleme Kurası” ile belirlenecektir.)

BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

TOKİ sosyal konut projesi başvuru ücreti, 500 TL olarak belirlendi.

TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURU ŞARTLARI BELLİ OLDU

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,

Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,

Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama

İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması

Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

TOKİ BAŞVURUSU NEREDEN VE NASIL YAPILIR?

TOKİ Sosyal Konut Projesi 250 bin konut detayları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Alt ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapacak olan Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı TOKİ başvuruları, Ziraat-Halk Bankası şubelerinden ve e-Devlet sistemi üzerinden yapılacak.

BAŞVURULAR’DA T.C KİMLİK DETAYINA DİKKAT!

Çevrim içi başvuruda yaşanabilecek yoğunluğun hizmete erişime engel olmasını önlemek amacıyla başvurular kademeli olarak alınacak.

T.C. kimlik numarasının son hanesi; 0 olan vatandaşlar 14 Eylül Çarşamba, 2 olan vatandaşlar 15 Eylül Perşembe, 4 olan vatandaşlar 16 Eylül Cuma, 6 olan vatandaşlar 17 Eylül Cumartesi, 8 olan vatandaşlar 18 Eylül Pazar, 19 Eylül Pazartesi gününden itibaren herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti kullanarak başvurularını iletebilecek.

TOKİ BAŞVURUSU BANKADAN NASIL YAPILIR?

Başvuruların kabul edileceği yer: Projesine göre T. C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş.’nin Proje ilindeki yetkili şubeleri (Projelerin Bankası ekli listede belirtilmiştir.) 

 Başvuru sahipleri;
• Nüfus Cüzdanı ile birlikte; Projenin bulunduğu ildeki yetkili Banka Şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacaktır.
• Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri, TOKİ ve Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar, sadece yetkili banka şubelerinden başvuru yapabilecektir.
•  Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış (en az % 40 engelli olduğuna dair geçerli sağlık heyet raporuna ait “Belge” ile başvuru yapabilecektir. 18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne veya baba kendi adına Engelli kategorisinden başvuru yapabilecektir. (e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecekler.)
• Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belge” ile başvuru yapabilecektir. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvuru yapabilir. (Vefat eden emeklinin aylık maaşını alan kızları hariç) (e-Devlet üzerinden başvurulanlar sözleşme aşamasında ibraz edecekler.)

E-DEVLET TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru sahibi;

• E-devlet üzerinden, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.

• Başvuru ekranında ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.

• E-Devlet üzerinden projeyi seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

• Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.

• E-Devlet başvuruları 28/10/2022 tarihinde sona erecektir.

• E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge istenecektir.

• E-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde eft, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekmektedir. Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecektir.

• Başvuru işlemlerini E-Devlet üzerinden yapan vatandaşların başvuru işlemleri yukarıda belirtilen şekilde tamamlanacak olup, ayrıca Banka şubelerinden başvuru için işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

• Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri başvuruları sadece Banka Şubelerinden alınacaktır.

KURA ÇEKİLİŞİ :

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malullerine konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Emekli Vatandaşlara konut sayısının %20’isi kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

4) Genç Vatandaşlara konut sayısının %20’i kadar kontenjan ayrılacak, kontenjan fazlası başvuru olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

5) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra İdarenin internet sayfasında açıklanacaktır.

Kurada, hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şubeleri ve ATM’lerinden geri alabilecektir.

• Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdarece tespit edilen tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecektir.

• Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecektir.

• İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda; konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

SÖZLEŞME İMZALANMASI:

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin tespit edeceği ve ilan edeceği tarihlerde Bankada (Sözleşme imzalanacak Şubeler ilan edilecektir.) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama işlemlerini gerçekleştireceklerdir.

Sözleşme imzalama aşamasında;

• Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

• Hane halkı gelirinin en fazla net 16.000 TL (İstanbul için 18.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri (Başvuru tarihi itibariyle),

• Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair) “Belgeyi”

• Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren “Belgeyi”

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler ile birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır.

KDV ÖDEMESİ;

Anahtar teslim tarihinde, 3065 sayılı KDV Kanunu kapsamında geçerli KDV oranı üzerinden tahakkuk edecek Katma Değer Vergisi tutarı peşin olarak tahsil edilecektir.

DEVİR İŞLEMLERİ :

Hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

EVLER NASIL OLACAK?

– Yerel ve yatay mimari

– 5 katı geçmeyecek

– Sıfır atık uyumlu

– Enerji verimli

– İklim dostu malzemeler

– Yenilenebilir enerji sistem 

KİMLERE, NE KADAR KONTENJAN AYRILDI?

Emekliler %20: 50 bin konut

Gençler %20: 50 bin konut

Şehit yakınları – gaziler %5: 12 bin 500 konut

Engelliler %5: 12 bin 500 konut

Diğer Vatandaşlarımız %50: 125 bin konut

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİ NERELERDE, HANGİ İLÇELERE YAPILACAK?

Evler 81 ilde, arsa 7 bölgede olacak. En fazla konut İstanbul’a yapılacak. İstanbul’da 50 bin sosyal konut satışa sunulacak. Ankara 18 bin, İzmir 12 bin 400, Gaziantep 10 bin, Bursa 8.650 yapılacak.

250 BİN SOSYAL KONUT PROJESİ İL İL KONUT SAYISI LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

TOKİ İSTANBUL KONUTLARI

98İSTANBUL“İSTANBUL İLİ AVRUPA YAKASI (ARNAVUTKÖY-BAŞAKŞEHİR-ESENLER) 28340 /250000 SOSYAL KONUT PROJESİ “28.340HALK BANKASI
99İSTANBULİSTANBUL İLİ ÇATALCA İLÇESİ 540/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ540HALK BANKASI
100İSTANBULİSTANBUL İLİ SİLİVRİ İLÇESİ(SELİMPAŞA) 200/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ200HALK BANKASI 
101İSTANBUL“İSTANBUL İLİ TUZLA İLÇESİ 20920/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ “20.920HALK BANKASI

TOKİ SOSYAL KONUT ANKARA KONUTLARI

53ANKARAAYAŞANKARA AYAŞ 4. ETAP 300 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ300HALK BANKASI
54ANKARABALAANKARA BALA 3. ETAP 160 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ160ZİRAAT BANKASI
55ANKARAÇAMLIDEREANKARA ÇAMLIDERE 2. ETAP 100 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ100ZİRAAT BANKASI
56ANKARAETİMESGUTANKARA ETİMESGUT BALLIKUYUMCU 3800 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ3.800HALK BANKASI
57ANKARAEVRENANKARA EVREN 150 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ150ZİRAAT BANKASI
58ANKARAGÖLBAŞIANKARA GÖLBAŞI GERDER 1545/ 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ1.545HALK BANKASI
59ANKARAKAHRAMANKAZANANKARA KAHRAMANKAZAN 800 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ800HALK BANKASI
60ANKARAKIZILCAHAMAMANKARA KIZILCAHAMAM 63 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ63HALK BANKASI
61ANKARAMAMAKANKARA MAMAK 3645 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ3.645HALK BANKASI
62ANKARAPOLATLIANKARA POLATLI 700 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ700HALK BANKASI
63ANKARASİNCANANKARA SİNCAN SARAYCIK 1626/ 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ1.626HALK BANKASI
64ANKARASİNCANANKARA SİNCAN YENİPEÇENEK 4800 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ4.800HALK BANKASI
65ANKARAŞEREFLİKOÇHİSARANKARA ŞEREFLİKOÇHİSAR 311 / 250000 SOSYAL KONUT

İZMİR TOKİ KONUT LİSTESİ

308İZMİRALİAĞAİZMİR ALİAĞA 1000 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ1.000HALK BANKASI
309İZMİRBERGAMAİZMİR BERGAMA 1000 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ1.000HALK BANKASI
310İZMİRDİKİLİİZMİR DİKİLİ 1000 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ1.000HALK BANKASI
311İZMİRGÜZELBAHÇEİZMİR GÜZELBAHÇE 750 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ750HALK BANKASI
312İZMİRKARABURUNİZMİR KARABURUN 100 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ100ZİRAAT BANKASI
313İZMİRKEMALPAŞAİZMİR KEMALPAŞA 500 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ500HALK BANKASI
314İZMİRKINIKİZMİR KINIK 2.ETAP 200 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ200HALK BANKASI
315İZMİRKİRAZİZMİR KİRAZ 271 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ271ZİRAAT BANKASI
316İZMİRMENEMENİZMİR MENEMEN 1500 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ1.500HALK BANKASI
317İZMİRMERKEZİZMİR MERKEZ 3479 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ3.479HALK BANKASI
318İZMİRSEFERİHİSARİZMİR SEFERİHİSAR 500 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ500HALK BANKASI
319İZMİRSELÇUKİZMİR SELÇUK 300 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ300ZİRAAT BANKASI
320İZMİRTİREİZMİR TİRE 500 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ500HALK BANKASI
321İZMİRTORBALIİZMİR TORBALI 1000 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ1.000HALK BANKASI
322İZMİRURLAİZMİR URLA 300 / 250000 SOSYAL KONUT PROJESİ300HALK BANKASI

BURSA’DA YAPILACAK TOKİ KONUTLARI

143BURSABÜYÜKORHANBURSA İLİ BÜYÜKORHAN İLÇESİ ORHAN MAHALLESİ 96/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ96ZİRAAT BANKASI
144BURSAGÜRSUBURSA İLİ GÜRSU İLÇESİ DIŞKAYAKÖYÜ MAHALLESİ 360/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ360HALK BANKASI
145BURSAHARMANCIKBURSA İLİ HARMANCIK İLÇESİ 150/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ150ZİRAAT BANKASI
146BURSAİNEGÖLBURSA İLİ İNEGÖL İLÇESİ KARALAR MAHALLESİ 480/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ480HALK BANKASI
147BURSAKARACABEYBURSA İLİ KARACABEY İLÇESİ (TEKNOSAB) YENİKARAAĞAÇ MAHALLESİ 3316 /250000 SOSYAL KONUT PROJESİ3.316HALK BANKASI
148BURSAKARACABEYBURSA İLİ KARACABEY İLÇESİ TAŞLIK MAHALLESİ 1000/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ1.000HALK BANKASI
149BURSAKELESBURSA İLİ KELES İLÇESİ 140/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ140ZİRAAT BANKASI
150BURSAKESTELBURSA İLİ KESTEL İLÇESİ SEYMEN MAHALLESİ 750/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ750HALK BANKASI
151BURSAMUSTAFAKEMALPAŞABURSA İLİ MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇESİ YALINTAŞ MAHALLESİ 400/250000 SOSYAL KONUT PROJESİ400HALK BANKASI
152BURSANİLÜFERBURSA İLİ NİLÜFER İLÇESİ 1400 /250000 SOSYAL KONUT

BİR HANEDEN TEK BAŞVURU ŞARTI!

Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek. Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek.

TOKİ SOSYAL KONUT FİYATLARI VE AYLIK TAKSİTLER NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Böylesi bir yatırım, ülkenin tamamında ev ve kira fiyatlarını düşürecek, vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracaktır.

Vatandaşlarımız toplam 608 bin lira fiyata sahip, 2 artı 1 konutlarımıza aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle, 240 ay vadeyle sahip olabilecekler.

850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 780 kliradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

Hak sahiplerine konutlar;

%10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacaktır.

Hak sahiplerinin konutlarına ait kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacaktır. İlk dönemsel artış sözleşme tarihine göre İdarece belirlenecektir. Taksit ödemeleri, sözleşme tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

KAYNAK:HABERTURK.COM

p>

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*